black and white picture of kissing couple
Seksualitāte

1. decembris – “Vispasaules AIDS diena”


Teorētiski HIV/AIDS risks ir atkarīgs no personīgās uzvedības. Taču neviens nevainos bērnu, ja viņš HIV ieguvis no inficētas mātes.

Vai sieviete var sevi pasargāt no HIV/AIDS?

Tajā pašā laikā daudzi būs gatavi nosodīt māti, nemaz neiedomājoties, ka sieviete ir pakļauta īpašam riskam, kas ne vienmēr ir atkarīgs no viņas uzvedības

Sievietes ir neaizsargātas

Sievietes ir sociāli un ekonomiski atkarīgas no vīriešiem, tāpēc tām nepietiek autonomijas, lai noteiktu apstākļus, kuros notiek seksuālās attiecības.

  • Sieviete nevar uzstāt, lai partneris seksuālajās attiecībās lietotu izsargāšanās līdzekļus, novēršot HIV infekcijas izplatīšanos. Parasti vīrietis izlemj lietot prezervatīvu vai nelietot. Daudzas sievietes nevar pieprasīt to lietot partneriem, neriskējot sabojāt attiecības.
  • Iespējas izmantot izsargāšanās līdzekļus, kurus sievietes pašas var lietot, nepaļaujoties uz partnera sadarbību (piemēram, sieviešu prezervatīvus), ir ierobežotas.
  • Divi visizplatītākie padomi, lai izvairītos no HIV infekcijas – saglabāt noteiktu seksuālo partneru skaitu un praktizēt drošāku seksu –, diemžēl ir maz attiecināmi uz sievietēm. Daudzām sievietēm ir viens seksuālais partneris, parasti – vīrs. Šādās attiecībās viņas nevar piespiest partneri praktizēt drošāku seksu ģimenē vai ārpus tās.
  • Daudzām sievietēm seksuālo pakalpojumu sniegšana ir vienīgais ekonomiskais atbalsts, tādējādi pakļaujot sevi riskam inficēties ar HIV.
  • Ja sievietei ir dzimumorgānu infekcija, HIV infekcijas risks ir lielāks. Bieži mēdz būt arī gadījumi, kad sieviete nevar ārstēties, jo nav naudas, kad viņa ir ģeogrāfiski izolēta un nav transporta.
  • Kultūras un modes īpatnības var diktēt, lai pirmās seksuālās attiecības notiktu ļoti agri – pat pusaudzes vecumā. Meitenēm ir lielāks risks inficēties ar HIV nekā pieaugušām sievietēm.
  • Daudzas sievietes inficējas ar HIV, ievadot vēnā narkotikas. Nereti sievietes narkotiku lietošanu uzsāk pēc pašu iniciatīvas, bet bieži ir gadījumi, kad to darīt spiež vīrietis.
  • Uzsākot seksuālas attiecības ar vīrieti, sieviete bieži vien nezina vīrieša pagātni, piemēram, par iepriekšējām seksuālajām attiecībām, par to, vai viņš ir lietojis narkotikas, ievadot tās vēnā, kā arī, vai viņš nav inficējies ar HIV.
  • Neaizsargāta dzimumakta laikā (t. i., bez prezervatīva) sievietei ir lielāks risks inficēties nekā vīrietim, īpaši tad, ja inficētā vīrieša sperma, kas satur HIV lielā daudzumā, nokļūst sievietes makstī un paliek tur ilgāku laiku. 

Kā pasargāt sievieti no inficēšanās ar HIV?

Vispirms jādomā par attiecībām un uzticību starp vīrieti un sievieti, jāatrod kopīga sapratne par seksu, seksualitāti un seksuālo uzvedību. 
Fakts, ka seksuālās attiecības notiek sociālā un kulturālā kontekstā nozīmē, ka arī sabiedrība ir atbildīga par HIV infekcijas ierobežošanu. Kad vīrieši un sievietes tiek pakļauti HIV inficēšanās riskam sociālu, kulturālu vai ekonomisku iemeslu dēļ, sabiedrībai ir pienākums sniegt palīdzību, lai mainītu šīs attiecības.

Rate this post