concerned woman in sports bra on white background
Veselība

Alvejā ir spēks


Ja man kāds jautātu, kur aug alveja, es teiktu – uz palodzes. Taču tās dzimtene ir siltās zemes – Karību jūras baseins, Tālie Austrumi, tā aug arī dažās vietās Amerikā. Alveja, protams, nav brīnumzāles, taču pēdējos gados tās labās īpašības atkal tiek celtas godā.

Alveja minēta Bībelē, un vēstures grāmatās lasāms, ka to lietojusi gan Kleopatra, gan Aleksandrs Lielais. Modernā medicīna par to kādu laiku bija piemirsusi. 

Kā lietot alveju?

Alveju var lietot gan ārīgi, gan iekšķīgi lv.wikipedia.org. Ja gadīsies būt Karību salās, tur gaļīgās asās alvejas lapas pārdod pludmalē saules apmātajiem tūristiem pret saules apdegumu un piedāvā arī dzērienu, lai “uzlabotu gremošanu”. Uzšķēržot gaļīgo alvejas lapu, ieraudzīsit želejveidīgu vielu, kurā ir 95 % ūdens un kas satur aptuveni 75 dažādas vielas. 

Ko vērtīgu satur alveja?

 – C, E, B12 vitamīnus un beta karotīnu;
– minerālvielas magniju, mangānu, cinku, varu, hromu, kalciju, nātriju, dzelzi un kāliju;
– 20 no 22 organismam nepieciešamām aminoskābēm, lai veidotu olbaltumu, un 7 no 8 aminoskābēm, kuras organisms nespēj sintezēt pats; 
– ogļhidrātus, ieskaitot polisaharīdus, kas stiprina imūnsistēmu;
– enzīmus, kas palīdz sašķelt un sagremot barību;
– augu sterolus, kas ir spēcīgi pretiekaisuma aģenti; 
– lignīnu (polisaharīds) – vielu, kas ļauj alvejas želejai iespiesties dziļi ādā; 
– saponīnus, vielas ar pretmikrobu iedarbību; 
– antracēnatvasinājumus – vielas, kas sekmē vēdera izeju un ir dabiski pretsāpju līdzekļi; 
– salicilskābi, kas ir pretiekaisuma līdzeklis, palīdz sašķelt mirušos audus. 

Alvejas iedarbība ir atkarīga no tās pagatavošanas veida. Piemēram, viens no alvejas pagatavošanas veidiem ir tās lapu nogriešana un turēšana noteiktos apstākļos (tumsā un vēsumā). Šādos apstākļos veidojas īpašas vielas, kuras var izmantot imūnsistēmas spēcināšanai. Alveju var pagatavot mājas apstākļos, piemēram, ar medu. Tad tā darbosies kā pretiekaisuma līdzeklis. 

Kādām kaitēm der alveja?

Viena no alvejas labajām īpašībām ir tāda, ka tā spēj iespiesties dziļi ādā. Ja nelietojat alveju svaigā, bet gan krēma veidā, pārliecinieties, ka tā galvenā sastāvdaļa ir alveja, tādēļ ir nepieciešams daudz alvejas, lai krēms iedarbotos, jo tā ir dabiska viela, nevis zāles. Alvejas iedarbība organismā noris šūnu līmenī, tādēļ dažreiz, lai tiktu pie rezultāta, nepieciešamas dienas vai pat nedēļas, taču jūs varat būt pārliecināti, ka iedarbība būs dziļa ne tikai ādas virspusē. Alveja palīdz ekzēmas, psoriāzes, apdeguma, pinņu un kukaiņu koduma gadījumā. 

Ja alveju lieto iekšķīgi

Nokļūstot mutes dobumā, alveja nomierina un, pateicoties tās bagātīgajam sastāvam, palīdz atjaunot audus. Alveja palīdzēs pret asiņojošām smaganām, sāpošu kaklu un čūlām mutes dobumā. Alvejai ir nomierinoša un atjaunojoša iedarbība arī kuņģa zarnu traktā, tādēļ tā palīdz kairinātas zarnas sindroma gadījumā. 
Nav brīnums, ka alveja tiek uzlūkota par brīnumzāli, kas agrāk auga uz katras palodze, bet, ja ar dārzkopību tik labi neveicas, alveju saturošus līdzekļus iespējams iegādāties aptiekā.

Rate this post