man breaking cigarette
Veselība

Atkarība no nikotīna rodas ātri


Noskaidrots, ka nikotīna atkarības simptomi var parādīties jau pēc dažām dienām. Tas ir pretrunā ar līdz šim izplatīto uzskatu, ka pieradums pie nikotīna veidojas pakāpeniski.

Vislielākais atkarības risks ir bērniem

Dažiem pusaudžiem pieradums pie nikotīna izveidojas dažu dienu laikā pēc pirmās cigaretes izsmēķēšanas, noskaidrots amerikāņu zinātnieku pētījumā, kas publicēts Britu ārstu biedrības žurnālā Tobacco Control. Zinātnieki apgalvo: Pirmie nikotīna atkarības simptomi parādās dažu dienu vai nedēļu laikā pēc gadījuma rakstura smēķēšanas, bieži vien pirms regulāras ikdienas smēķēšanas sākšanas. Jaunās atziņas apstrīd izplatīto pieņēmumu, ka pirmajai cigaretei seko neregulārs smēķēšanas periods, taču pakāpeniski tiek izsmēķēts aizvien lielāks cigarešu skaits, kamēr beidzot izveidojas atkarība. 

Par pusaudžiem, kas smēķē

Pētījumu 1998. gadā veica Masačūsetsas universitātes un Hārvarda medicīnas skolas zinātnieki, izsekojot septiņsimt 12-13 gadus vecus Masačūsetsas pusaudžus un gadu vērojot viņu smēķēšanas ieradumus. Zinātnieki reģistrēja pazīmes, kas liecina par pieradumu. Smēķēšanas ieradumos ietilpst kāre pēc cigaretes, nepieciešamība pēc lielāka cigarešu skaita, lai izjustu to iedarbību, savas atkarības no tabakas izjušana un nespēja ierobežot cigarešu skaitu vai smēķēšanas ilgumu.

  • 95 jaunieši apgalvoja, ka sākuši smēķēt retumis vismaz vienu cigareti mēnesī pētījuma laikā. Zinātnieki atklāja, ka 60 jauniešiem vai 63 % bija radies viens vai vairāki pieraduma simptomi.
  • 25 % jauniešu, kam simptomi parādījās divu nedēļu laikā no smēķēšanas sākuma, tie radās dažu dienu laikā pēc pirmās cigaretes.
  • 62 % atzinās, ka pirmos simptomus izjutuši, pirms sākuši smēķēt katru dienu vai arī šie simptomi ir likuši sākt smēķēt katru dienu.

Svarīgākais pētījuma rezultāts ir atziņa, ka nepieciešams brīdināt bērnus ar cigaretēm nevar parotaļāties pāris nedēļu un tad vienkārši atmest smēķēšanu. Ja rotaļājas ar cigaretēm pāris nedēļu, var izveidoties pieradums uz mūžu. 

Pieraduma tendences ir dažādas

Kaut arī dažiem izveidojas pieradums pēc pāris cigaretēm, citi gadiem ilgi var izsmēķēt 5 cigaretes dienā, bet atkarība neveidojas. Tomēr nav pierādīts, ka atkarības pamatā jābūt smēķēšanai katru dienu. Zinātnieki apgalvo, ka pētījumos ar pelēm atklājies, ka pēc otras nikotīna devas smadzenēs ātri pieaug nikotīna receptoru skaits, kas ir pamatā pieraduma veidošanās mehānismam.

Zinātnieki uzskata, ka ir trīs smēķētāju tipi: 

  • smēķētāji, kuriem ātri izveidojas atkarība; 
  • atkarība veidojas pakāpeniski regulāras smēķēšanas dēļ; 
  • var šad un tad uzsmēķēt, neiegūstot atkarību vai spējot viegli atmest smēķēšanu.

Iespējams, ka pusaudži ir jutīgāki pret nikotīnu un ka viņiem pieradums izveidojas ātrāk nekā tiem, kas sāk smēķēt vēlāk. Citā pētījumā, kas publicēts žurnālā “Preventive Medicine”, apgalvots, ka smēķēšanu varētu samazināt (īpaši jauniešu vidū), paaugstinot cigarešu cenas. Pētnieki domā, ka gadījumā, ja cigarešu paciņas cenu ASV paaugstinātu par vienu dolāru, nākamajos 40 gados varētu izglābt 2,3 miljonus dzīvību.

Smēķēšana bieži tiek saistīta ar vairākām slimībām, ieskaitot plaušu vēzi un astmu. Plaušu vēzis ir izplatītākā vēža forma pasaulē, no kuras mirst ļoti daudz cilvēku. Amerikas Vēža biedrība apgalvo, ka katru gadu plaušu vēzi diagnosticē 164 tūkstošiem amerikāņu un 156 tūkstoši no tā mirst.

Rate this post