View of doctors white coat
Veselība

Atklājumi un notikumi medicīnā 2001. gadā


Jebkurš jauns atklājums medicīnā tiek sagaidīts gan ar sajūsmu, gan arī ar bažām. Pagaidām neglābjami slimiem tiek dotas cerības, ka zinātnieku reiz gadiem ilgo, mērķtiecīgo pūļu rezultātā vai vienkārši nejaušības dēļ tiks atrastas īstās zāles.

Vēzim būs jāatkāpjas

Pēdējo 30 gadu laikā izstrādātas iedarbīgas metodes cīņai pret vēzi, taču joprojām pastāv problēma, ka terapijas laikā kopā ar vēža šūnām iet bojā arī veselās šūnas, izraisot bīstamas blaknes. 2001. gadā sevi pieteica jauns medikaments gliveks , kas iedarbojas tikai uz vēža šūnām, neietekmējot veselās šūnas. Šīs zāles ir atkal atgriezušas dzīvē leikozes pacientus. Tās nepalīdz kuram katram un ne visos leikozes gadījumos, taču tiek uzlūkotas par izšķirīgu atklājumu, kam būs liela nozīme nākotnē. 

Vai klonēšana tiks atļauta?

Gan zinātnes, gan politiķu aprindās bija vērojams apjukums, emocijas plūda straumēm, vieni jutās apvainoti, bet daudziem radās arī cerības. Visu šo emociju gammu izraisīja klonēšana un celma šūnas šie termini presē neparādījās retāk kā teroristi un Tāleban. Pašlaik diskutablie pētījumi nākotnē var ļaut izārstēt pagaidām neārstējamas slimības. Ar nosacījumu, ka šie pētījumi tiek atļauti. Pašlaik klonēšanas plusi un mīnusi tiek dedzīgi apspriesti. 

Zāles C hepatītam

Visā pasaulē desmitiem miljonu cilvēku ir inficēti ar C hepatītu. ASV tādi ir 4 miljoni. Slimība nogalina lēnām, bieži vien tā paveic ļauno darbu, pirms cilvēki uzzina, ka viņiem ir šis vīruss. Taču 2001. gadā ārsti sāka lietot terminu, kas bieži vien netiek saistīts ar vīrusiem, – zāles. Jauns terapijas veids, kurā tika kombinētas divas zāles, izārstēja pusi slimnieku. 

Mākslīgā sirds

Tas ir medicīnas brīnums – greipfrūta lieluma mehānisms aizvieto nāvei nolemta cilvēka sirdi un dod viņam otru dzīvību. Mehāniskā sirds Abiocor paildzināja Roberta Tūla dzīvi par 151 dienu, taču tā arī neizglāba viņu, tomēr no sešiem cilvēkiem, kam pagaidām implantēta mākslīgā sirds, pagaidām trīs ir dzīvi. Nākotne rādīs, vai šī mehāniskā sirds izdarīs pavērsienu medicīnā vai arī tas ir tikai kārtējais nelielais solītis. 

Jaunas vadlīnijas par holesterīnu

Šogad daudzi amerikāņi aizgāja gulēt veseli, bet pamodās ar paaugstinātu holesterīna līmeni, jo Amerikas Sirds asociācija un Amerikas Kardioloģijas koledža publicēja jaunas un stingras vadlīnijas par holesterīnu. Farmaceitiskajai rūpniecībai tā bija medus maize, jo vienā naktī ievērojami paplašinājās to cilvēku loks, kam jālieto zāles pret sirds slimību un triekas risku. 

Pēcdzemdību depresija un psihoze

To piedzīvo katra desmitā dzemdētāja, bet vēl nesen tā tika reti pieminēta. Kad Hjūstonā kāda māte nogalināja savus piecus bērnus, beidzot tika pievērsta uzmanība pēcdzemdību depresijai un psihozei. Labā vēsts ir tā, ka ārsti tagad mēģinās diagnosticēt šo patiesi nopietno stāvokli. 

Aizliegtas holesterīnu pazeminošas zāles baikols

Vēl pirms neilga laika holesterīna līmeni pazeminošu zāļu grupa, ko sauc par statīniem, tika uzskatīti par drošiem un efektīviem līdzekļiem, kam nav kaitīgu blakņu. Zāļu ražotāji ASV vēlējās padarīt šīs zāles pieejamas bez receptes. Tad pēkšņi tika konstatēts 31 nāves gadījums, ko izraisīja reta muskuļu slimība, to saistīta ar Bayer ražoto baikolu, un zāles tika izņemtas no tirdzniecības.

Oksikontīns

Šie recepšu narkotiskie pretsāpju līdzekļi nonāca preses virsrakstos un melnajā tirgū. Kad oksikontīns bija radījis interesi noziedznieku tīklos un izraisījis vairākus nāves gadījumus, veselības aizsardzības ierēdņi draudēja, ka ierobežos vai pat apturēs tā ražošanu. Tas ir ļoti spēcīgs narkotisks līdzeklis, kas izraisa atkarību, bet ir nepieciešams tūkstošiem terminālu slimnieku, lai atbrīvotu viņus no mokošām sāpēm. Ierēdņi apgalvo, ka bez vainas nav arī zāļu ražotājs Purdue Pharma L.P., kam raksturīga ļoti agresīva pieeja mārketingam.

Rate this post