smiling woman portrait
Skaistums

Cik ilgi dzīvosim?


Kādā vecumā cilvēks sāk novecot? Iespējams, tūlīt pēc piedzimšanas. Citi apgalvo, ka novecošanas process sākas vēl agrāk. Par to liecina fakts, ka daudzas olšūnas iet bojā vēl pirms meitenes dzimšanas. Statistiski vismazākās iespējas nomirt ir 10-11 gadu vecumā un pubertātes sākumā. Daži eksperti apgalvo, ka tieši pubertātes laikā sākas novecošanās.

Cik ilgi ceram nodzīvot?

Teorētiski mums pašlaik ir izredzes sasniegt 120 gadu robežu. Tikai vienai sievietei  francūzietei Žannai Kalmēnai  izdevies nodzīvot vēl ilgāk. Taču vidējais vecums sievietēm ir 75-80, bet vīriešiem 70-75 gadi. Domājams, ka, pateicoties medicīnas straujajai attīstībai, daudziem jauniem cilvēkiem ir izredzes nodzīvot ilgāk.

Jāatzīst, ka modernā medicīna un dzīvesveids maz ietekmējuši mūža ilgumu. Pagaidām mūža ilgums ir aptuveni 80 gadu. Taču aizvien vairāk un vairāk cilvēku nodzīvo līdz šim vecumam. Pirms 200 gadiem vairāk nekā 80 procenti būtu nomiruši jau aptuveni 50 gadu vecumā. 

Cik vecs ir pasaules vecākais iedzīvotājs?

Žanna Kalmēna no Arles (Francija) ir visneapstrīdamākā pretendente uz pasaules vecākās iedzīvotājas statusu. Viņa dzimusi 1875. gada 21. februārī un mirusi 1997. gada 4. augustā 122 gadu vecumā. 85 gadu vecumā viņa beidza nodarboties ar paukošanu, taču līdz 100 gadu vecumam brauca ar divriteni. Viņa apgalvoja, ka nekad dzīvē nav garlaikojusies. Mūža novakarā viņa bija akla, gandrīz kurla, pārvietojās ratiņkrēslā, taču garīgi  joprojām moža.

Ir arī daudzi citi pretendenti uz pasaules vecākā iedzīvotāja titulu, taču viņiem nav dokumentu, kas to apstiprinātu. Piemēram, Njoki Vainaina no Kenijas apgalvo, ka viņai ir 143 gadi. 

Ilga mūža noslēpums  dārzeņi un olīveļļa

Gadiem ilgi ir meklēti līdzekļi, kas piešķirtu mūžīgo jaunību. Vai tiešām uzturs var ietekmēt novecošanu? Žanna Kalmēna apgalvoja, ka ilga mūža noslēpums meklējams olīveļļā, vīnā un šokolādē. Viņa bija pārspējusi līdz tam vecāko iedzīvotāju, kas bija veģetāriete. Veģetāriešu biedrība apgalvoja, ka kanādiete Marija Luīze Febrona Milēra sasniedza tik cienījamu vecumu tāpēc, ka bija veģetāriete.

Tik tiešām  ir pētījumi, kas apgalvo, ka cilvēki, kuri bijuši veģetārieši visu mūžu, par 22 procentiem retāk ārstējas slimnīcā nekā tie, kas uzturā lietojuši gaļu. Diemžēl pēc Marijas Luīzes nāves vecākās iedzīvotājas vietu ieņēma amerikāniete, kas ienīda dārzeņus. Viņas radinieki apgalvoja, ka vecajai dāmai garšojusi šokolāde, saldumi, cepti kraukšķīgi kartupeļi un sāļie cepumi, bet viņa izvairījusies no visa, kas atgādinājis dārzeņus. 

Esi tik vecs, cik jūties!

Nesens pētījums ASV liecina, ka cilvēks ir tik vecs, cik veci ir viņa uzskati. Visas vecuma grupas atzina, ka “vecs” skaitās cilvēks 69 gadu vecumā. Jaunieši vecumā no 18 līdz 24 gadiem uzskata, ka “vecs” ir jau 58 gadu vecumā. 65 gadu vecumā cilvēki domā, ka “vecs” skaitās tikai pēc 75 gadiem.  Jauni cilvēki biežāk uzskata, ka vecs ir tas, kam ir fiziskas vecuma pazīmes sirmi mati, grumbas u. tml., taču gados vecāki cilvēki jaunību saista nevis ar fiziskām īpašībām, bet ar attieksmi pret dzīves priekiem, piemēram, jautrību un mīlestību.

Rate this post