bread with balsamico and tomatoes
Novājēšanu

Dabas ritmi neliek skaitīt kalorijas


Šoreiz: par Svara vērotājiem; vai šņabis dedzina kalorijas; vai gaļa un maize jāēd atsevišķi; vai ir kāda atšķirība starp to, kā jātievē sievietei un kā vīrietim.

Vai ir kāda atšķirība starp to, kā jātievē sievietei un kā  vīrietim?

Visumā nav, jo lielās līnijās cilvēks ir cilvēks. Tikai reizēm sievietes mēdz tiekties pēc tā tauku daudzuma organismā, kas ir paredzēts vīrietim: 8-18 procentiem no kopējās audu masas. Sievietei ir paredzēti 18-25 procenti. Jāņem vērā arī tas, ka sievietes organisms ir daudz delikātāks nekā vīrieša: hormoni, menstruālais cikls, grūtniecība u. 

Vai taisnība, ka šņabis dedzina kalorijas un palīdz samazināt ķermeņa masu?

Ja būsi tā piedzēries, ka kuņģī nekas vairs neturas, tad ir izredzes kļūt tievākam, bet, regulāri lietojot alkoholu tādās devās, kurās nejūties noreibis, nekas nenotiks. Tiesa gan, etilspirta kalorijas nepārvēršas taukos. Alkoholam piemīt īpašība paplašināt asinsvadus, un caur tiem it kā vairāk apsildām pasauli, bet no tā nevar ne uzbaroties, ne kļūt tievāks.

  • Vai jūs atbalstāt Svara vērotāju programmu? Kāda ir jūsu attieksme pret Svara vērotājiem www.ncbi.nlm.nih.gov? Pazīstu divus cilvēkus, kuri pēc Svara vērotāju kursiem sirgst ar depresiju. Kāds tam ir iemesls?

Ja gribat dzirdēt īsu un konkrētu atbildi, tad saku tieši  nē, es neatbalstu Svara vērotāju programmu. Es neatbalstu nevienu hipokalorāžas diētu ilgākam laika posmam, jo bieži vien tās izraisa dažādas veselības problēmas. Līdzko nonākam pie sevis ierobežošanas pamatuztura uzņemšanas nostādnēs – kad nevar ēst tad, kad gribas un cik gribas, – daļai cilvēku tas var izraisīt varbūt ne depresiju, bet nomāktību, neapmierinātību ar dzīvi vai vieglu aizkaitināmību gan. Mani principi sakņojas dabas ritmā kur gan dabā kāda dzīva būtne skatās pulkstenī vai skaita kalorijas! Ja daba nav paredzējusi, cilvēks nebūs resns. To rāda pieredze. Mani pacienti ēd gan gaļu, gan olas, gan augu, gan dzīvnieku izcelsmes produktus, ēd pilnu vēderu un mierīgi tievē. Lai mazliet paātrinātu šo procesu, ieviešam dažas atslodzes dienas, kurās arī nav nekādu kaloriju ierobežojumu, bet kurās notiek dažu fizioloģisku procesu stimulēšana.

Turklāt, ilgstoši iztiekot ar ierobežotu kaloriju daudzumu, organismā tiek veidota ekonomiska vielmaiņa. Tas nozīmē, ka, pat ēdot veselīgus produktus normālā apjomā, zaudētā ķermeņa masa ar laiku nāk atpakaļ. Par Latviju mums datu nav, bet amerikāņu dati liecina, ka divos trīs gados 94-96 procentiem kādreizējo Svara vērotāju pulciņu dalībnieku pazaudētie kilogrami atgriežas.

Kur jūs pieņemat pacientus un cik bieži ir vajadzīgas konsultācijas?

Pacientus pieņemu Biķernieku slimnīcā. Dažam pietiek ar vienu konsultāciju, viņam tikai vajag profesionāļa padomu, kā sakārtot visu savākto haotisko informāciju. Tas ir tāpat kā ar pulksteni  kamēr uz galda ir detaļu kaudzīte, kamēr tās nav saliktas noteiktā sistēmā, tas vēl nav laikrādis. Tas ir mans uzdevums no detaļām izveidot darbojošos sistēmu.

Dietologi nenodarbojas tikai ar to, kā palīdzēt notievēt vai pieņemties svarā. Dietologi ir terapeitiskas ievirzes ārsti, kas daudzas veselības problēmas risina ar uztura palīdzību, piemēram, alerģiskas izpausmes, cukura diabētu, paaugstinātu holesterīna līmeni asinīs, imūnsistēmas nostiprināšanu, gastroenteoroloģiskas slimības utt.

Kādi ēdieni noteikti būtu jāēd?

Pilnīgi noteikti  augļi un dārzeņi, turklāt puse no tiem  svaigā veidā lv.wikipedia.org. Katrā ziņā jāraugās, lai organismam netrūktu svarīgākās vielu grupas: olbaltumi, ogļhidrāti, tauki. Daudz ko priekšā pasaka instinkti, arī individuālās tieksmes un vēlmes, bet neaizmirstiet, ka cilvēks pēc dabas ir visēdājs.

Ko jūs domājat par dalītu uzturu?

Jautātājs droši vien būs domājis, vai drīkst ēst gaļu kopā ar maizi, kartupeļus ar gaļu utt. Bez šaubām, drīkst, tikai viss ir labi jāsakošļā. Turklāt pati daba ir radījusi, kuros vienlaikus ir gan olbaltumi, gan ogļhidrāti, gan tauki, piemēram, rieksti vai sojas pupas. Tad jau, sekojot dalītā uztura aizstāvjiem, vispirms vajadzētu riekstus ķīmiski sadalīt un tikai tad ēst. Daba, protams, to nav paredzējusi…

No kurienes radusies doma par dalīto uzturu? Šī teorija tika izstrādāta pirms gadiem 30-40, un cik ātri dzima, tikpat ātri arī nomira. Diemžēl tulkotā literatūra pie mums atnāk ar nokavēšanos, tā teikt, ar bārdu, tāpēc dažs, jau sen aizmirsts jaunums, pie mums tiek pasniegts kā novitāte.

Rate this post