woman with white crop top on white background
Skaistums

Iedomājies, ka zirneklim ir sarkani zābaciņi


Bailes ir būtiska mūsu dzīves sastāvdaļa, dabiska, primitīva reakcija uz briesmām. Tās radušās, lai senajam cilvēkam dotu spēku cīnīties vai bēgt. Sastopoties ar briesmām, palēninās pat dažas fizioloģiskās funkcijas, piemēram, gremošana. Bailes sagatavo organismu cīņai vai bēgšanai

Hormoni un simptomi

Virsnieres asinīs iepludina hormonus  adrenalīnu, noradrenalīnu un kortizolu, kas organismam dod enerģiju. Šos hormonus sauc arī par stresa hormoniem. Tie baiļu brīdī rada katram pazīstamus simptomus sausumu mutē, sirdsklauves un pastiprinātu svīšanu. Ja bailes vai šausmas cilvēku pārņem pilnībā, tas rada tieši pretēju  paralizējošu efektu. Ekstrēmās situācijās cilvēkam var noiet urīns, un viņš var zaudēt pat samaņu.

Baidīties var no visa

Bailes var būt no tumsas, augstuma, pelēm, zirnekļiem, var būt bailes lidot vai atrasties slēgtās telpās. Dažās situācijās bailes var būt nenovērtējams spēks. Bailēm var būt dažāda intensitāte. Cilvēkiem, kas cieš no kādas fobijas, nevainīgi priekšmeti vai pienākumi var izraisīt tik stipras bailes, ka tiek nopietni traucēta viņu dzīve. Baiļu iesākumā bieži raksturīgs stresa periods. Cilvēkiem rodas bailes no situācijām, kas atgādina viņiem sākotnējo stresu. Pēc tam viņi sāk baidīties no pašām bailēm un izvairās no situācijām, kur var ar tām sastapties.

Bailes ir iespējams pārvarēt  un jo agrāk ar tām tiek galā, jo labāk.  Ir cilvēki, kam ir paniskas bailes lidot, sirds sāk dauzīties, ķermenis pārklājas aukstiem sviedriem, sažņaudzas kuņģis, kļūst grūti elpot. Ja lidojums aizkavējas, spriedze vēl vairāk palielinās, liekot domāt par lidojuma pārcelšanas cēloņiem. Šie cilvēki izvairās no darba, kur jādodas komandējumos, un atsakās doties ceļojumā ar lidmašīnu. 

Bailes no zobārsta

Lai kādas būtu problēmas ar zobiem, daži paniski baidās no zobārsta. Bailes var rasties agrā bērnībā, kad, piemēram, izrauts zobs. Pirmās baiļu sajūtas, sviedri un specifiskā smarža vairs neatkāpjas gadiem ilgi. Pārkāpjot zobārsta kabineta slieksni, tādam cilvēkam tūlīt pat rodas nelabums. Var jau ieteikt domāt par kaut ko patīkamu, bet baiļu pārņemtais, drīzāk iztēlosies tikai murgus.

Ārstam saskaroties ar šādu nervozu pacientu sīki jāpastāsta, ko viņš darīs un jāizskaidro, ka viņš rīkosies tā, lai pacients nejustu sāpes. Viņš var ieteikt pacientam pacelt roku, lai pavēstītu, ka viņam sāp un viņš vēlas pārtraukt ārstēšanu. Kaut gan daži ārsti dod priekšroku vispārējai anestēzijai, prātīgāk būtu lietot vieglu trankvilizatoru. 

Bailes no zirnekļiem

Bailes no zirnekļiem un citiem nevainīgiem radījumiem var rasties agrā bērnībā. Baiļu pārņemtais katru vakaru rūpīgi pārbauda guļamistabu, meklējot zirnekļus. Bailes un riebumu parasti iedveš kukaiņu izskats. Īpaši biedējošas var šķist garās tievās kājas. Šādiem cilvēkiem var ieteikt iedomāties, ka zirneklim ir muļķīga seja un ka viņš staigā ar sarkaniem zābaciņiem. Ja pašam neizdodas atraisīt savu fantāziju, no šādām bailēm var atbrīvoties psihoterapijas seansos.

Rate this post