woman in red lingerie laying on the bed with flowers
Seksualitāte

Kas ir endometrioze?


Jautājums: gribu uzzināt sīkāk par endometriozi. Vēsture liecina, ka ar endometriozi sirgusi Merilina Monro. Endometriozes gadījumā dzemdes gļotādas šūnas no dzemdes dobuma nokļūst vēdera dobumā un piestiprinās pie vēdera dobuma orgāniem piemēram, pie olnīcām, dzemdes, zarnām vai urīnpūšļa.

Menstruāciju laikā šie audi līdzīgi dzemdei asiņo. Ja notikusi šāda šūnu migrācija, lielākajai daļai sieviešu imūnsistēma bēgles iznīcina un tas nerada problēmas. Dažām sievietēm šīs šūnas tomēr saglabājas un mēnešreižu laikā var radīt stipras sāpes. Piemēram, Lielbritānijā no endometriozes cieš katra desmitā sieviete. Endometrioze sastopama sievietēm reproduktīvajā vecumā, simptomi zūd, iestājoties menopauzei. 

Kāpēc rodas endometrioze?

Mēnešreižu laikā dzemdes gļotādas šūnas ar asinīm pa olvadiem nonāk vēdera dobumā. Iespējams, ka pastāv kāds ģenētisks faktors, kas nosaka slieksmi uz endometriozi. Iespējams, ka sievietēm, kas cieš no endometriozes, ir kāds neliels imūnsistēmas defekts, kas kavē atbrīvoties no šīm šūnām vēdera dobumā. Valda uzskats, ka endometriozi veicinošs faktors ir jebkura ķirurģiska operācija, piemēram, aborts, kuras laikā dzemdes gļotādas šūnas var nokļūt vēdera dobumā bactefort cena

Kas liecina par endometriozi?

Galvenais simptoms ir sāpes mēnešreižu laikā. Taču sāpes var parādīties ne tikai šajā laikā. Sāpes var radīt to orgānu iestiepums un salipums, pie kuriem šūnas piestiprinājušās. Sāpju stiprums atkarīgs no tā, pie kādiem orgāniem šūnas ir piestiprinājušās. Biežs simptoms ir arī sāpes dzimumakta, urinēšanas un defekācijas laikā. Turklāt daudzas sievietes cieš no bezmiega, depresijas, jūtas nomocījušās un nogurušas. Lai gan endometrioze neizraisa anēmiju, tomēr daudzām sievietēm endometriozes gadījumā mēnešreižu laikā ir stipra asiņošana, kas rada anēmiju. 

Kā uzstāda diagnozi?

Vienīgais veids, kā var apstiprināt endometriozes diagnozi, ir laparoskopija. Šo procedūru veic vispārējas narkozes apstākļos, ķirurgam izdarot nelielu griezienu un ievadot vēdera dobumā teleskopisku instrumentu, ko sauc par laparoskopu, un aplūkojot vēdera dobuma orgānus. 

Kā ārstē endometriozi?

Pirmās izvēles preparāts ir medikamenti, kas pārtrauc mēnešreizes. Lieto kontraceptīvās tabletes vai danazolu, kas nomāc ovulāciju. Cits preparāts ir zoladekss, kas mākslīgi izraisa menopauzi. Sievietes, kas vēlas ieņemt bērnu, tiek ārstētas ar pretsāpju līdzekļiem. Simptomus bieži vien atvieglo grūtniecība. Diemžēl tie atkal var atjaunoties pēc bērna dzimšanas. 

Visi minētie medikamenti var izraisīt blaknes, piemēram, galvassāpes, pinnes. Kopā ar zoladeksu parasti tiek ieteikta hormonaizstājterapija, lai atvieglotu menopauzes simptomus. Apmēram 85 % sieviešu medikamentozā terapija palīdz. Parasti zāles jālieto 6–9 mēnešus. Iedarbība turpinās vēl kādu laiku pēc terapijas, taču endometrioze ir kaite, kas var atkārtoties. Ja medikamentozā terapija nelīdz, iespējama ķirurģiska ārstēšana. Ja sieviete vairs nevēlas pēcnācējus, iespējama histerektomija (dzemdes izoperēšana). Dažreiz endometrioze pāriet pati no sevis. 

Vai endometrioze var būt neauglības cēlonis?

Ne vienmēr, bet dažas sievietes ir neauglīgas. Šajos gadījumos neauglības cēloni ne vienmēr var izskaidrot, dažreiz tie ir saaugumi olnīcās un olvados, tādēļ spermiji nevar sasniegt olšūnu. Var būt arī traucēta apaugļotas olšūnas virzīšanās pa olvadu uz dzemdi. Dažreiz apaugļošana in vitro ir vienīgā iespēja, kā sievietes, kam ir endometrioze, var tikt pie bērna. 

Vai var ārstēties ar netradicionālām medicīnas metodēm?

Nav klīnisku pierādījumu, ka īpašas diētas un ārstēšana ar netradicionālās medicīnas metodēm mazinātu sāpes. Taču dažām sievietēm liekas, ka tas palīdz, tādēļ ir vērts mēģināt.

Rate this post