layout of blow dryer and brushes for hair
Skaistums

Plikpaurība ir ne tikai vīriešiem


Sabiedrība ar sapratni raugās uz vīriešiem plikpauriem, taču noliedz to sievietēm. Protams, dažiem vīriešiem plikpaurība šķiet nepatīkama, un viņi tiecas atbrīvoties no tās, pārklājot savu “aerodromu” ar garām matu lēkšķēm. Tomēr visi to atzīst par normālu parādību, ka vīrieši zaudē matus. Klīst pat valodas, ka plikpauriem palielinās seksuālā tieksme.

Arī sievietēm izkrīt mati

Kaut arī sievietes zaudē matus  vecākām sievietēm matu zaudēšana ir bieži izplatīta  pietiek uz ielas ieraudzīt pliko galvu, un visi blenzīs platām acīm. Jāatzīst, ka matu zaudēšana sievietēm ir grūti panesams defekts. 

Kāpēc sievietēm izkrīt mati?

Sievietēm visbiežākais matu izkrišanas cēlonis (95 % gadījumu) ir androgēnu radītā alopecia jeb sieviešu plikpaurība. Tā ir ģenētiski noteikta, un sieviete to var pārmantot gan no tēva, gan mātes.

Matu izkrišanas cēlonis šai gadījumā ir dihidrotestosterons (DHT), kuru no androgēniem (vīrišķiem hormoniem) ražo enzīms 5alfa reduktāze. Cilvēki, kuriem ir daudz šā enzīma, producē vairāk DHT, savukārt paaugstināts DHT līmenis izraisa pārmaiņas mata maisiņā. Tādēļ mati kļūst aizvien smalkāki, kamēr maisiņš pārstāj funkcionēt.
 

Otrs matu zaudēšanas cēlonis ir ialopeciaareata. Tā ir autoimūna slimība, no kuras cieš vairāk nekā 2 % iedzīvotāju. Šīs slimības gadījumā organisma imūnsistēma kļūdaini uzbrūk matu maisiņiem un mati var neaugt mēnešiem un pat gadiem ilgi. Pēc kāda laika mati var ataugt pilnīgi, daļēji vai arī vairs neataug. Labā ziņa ir tā, ka matu maisiņi paliek dzīvi un var tikt atkal ieslēgti, bet sliktā ziņa ir, ka nav zināms, kā to izdarīt un kad tas notiks. Vairāk par šo plikpaurības veidu varat lasīt internetā.

Piesargieties no brīnumlīdzekļiem

Internetā čum un mudž no brīnumlīdzekļiem, sākot ar dīvainiem ārstniecības zāļu losjoniem un beidzot ar mehāniskām ierīcēm. Sākot ārstēšanu, galvenais ir izvairīties no mītiem.

Pēc tam ir vairākas iespējas

  • Samierināties ar pārmaiņām (ar plikpaurību sākumā cīnās lielākā daļa vīriešu, bet sabiedrība matu trūkumu pieņem kā briedumu un varas pazīmi).
  • Izmēģināt maskējošus līdzekļus, piemēram, parūku.
  • Veikt medicīnisku terapiju. Ir iespējama matu atjaunošana ķirurģiskā ceļā. 

Medicīniskie līdzekļi

Minoksidils ir medikaments, kas sākumā tika paredzēts pret augstu asinsspiedienu, taču izrādījās, ka viena no tā blaknēm ir pastiprināta matu augšana. Pašlaik minoksidils ir pieejams arī losjona veidā, kas lietojams ārīgi. Tomēr neviens īsti nezina, kā tas darbojas, un visiem šis līdzeklis nepalīdz.

Pētījumi liecina, ka, lietojot šo preparātu tikai 20 % sieviešu vecumā no 18 līdz 45 gadiem notiek vidēji intensīva matu ataugšana, bet 40 % tā ir minimāla. Vislabāk medikaments palīdz jauniem cilvēkiem, kad matu zaudēšana tikai sākusies. Trūkums – minoksidils jālieto nepārtraukti, citādi no jauna izaugušie mati atkal izkritīs.

Cits medikaments  finasterīds  tika izstrādāts prostatas vēža ārstēšanai, tomēr izrādījās efektīvs arī pret plikpaurību, tiesa, tikai vīriešiem. 

Ķirurģiskās metodes

Pēdējā laikā matu ķirurģiskās atjaunošanas tehnoloģija ir pilnveidojusies, taču rūpīgi jāpārdomā, vai tā tiešām nepieciešama.

Pastāv divas iespējas

  • Matu transplantācija. Nelieli ādas laukumiņi ar vairākiem matu maisiņiem tiek paņemti no citas ķermeņa vietas (piemēram, no pakauša) un tiek implantēti vietā, kur nav matu. Daži ķirurgi izmanto adatu, lai iešūtu katru matu. Ja nepieciešams atjaunot matus lielā laukumā, šī tehnika nav piemērota. Pagaidām nav bijuši panākumi, implantējot mākslīgos matus.
  • Skalpa samazināšana. Zem ādas tiek ievietota ierīce, kas izstiepj ādu tajās skalpa vietās, kur aug mati, pēc tam tiek izoperētas plikpaurainās vietas.
  • Dažos gadījumos matu pārstādīšanai tiek izmantota lāzerķirurģijas metode.

Svarīgākie padomi

 

  • Daudzi matu zaudēšanas cēloņi var būt pārejoši  pārbaudiet vispārējo veselības stāvokli.
  • Rūpīgi aplūkojiet ģimenes locekļus un noskaidrojiet, vai jums nav ģenētiska predispozīcija zaudēt matus.
  • Neticiet brīnumlīdzekļiem.
  • Daudzas sievietes izmanto cepures un parūkas  eksperimentējiet, kamēr atrodat savu stilu.

Rate this post