blueberries with strawberries and granola
Novājēšanu

Sviedri var glābt dzīvību


Kaut arī daži cilvēki visu mūžu nomokās, lai slēptu, ka viņi svīst, jaunākie pētījumi liecina – šie organisma izdalījumi var glābt dzīvību. Šķiet, sviedri satur vielas, kas var palīdzēt tikt galā ar infekcijām. Pirmo reizi ir atklāta pretmikrobu viela, kas tiek producēta cilvēka ādā.

Varbūt labāk nemazgāties?

Vācu zinātnieki identificējuši gēnu, kas nosaka sviedru sastāvu https://lv.wikipedia.org/wiki/Di%C4%93ta. Pētījums pieejams internetā, bet decembrī tiks publicēts žurnālā “Nature Immunology”.

Tībingenas universitātes zinātniece Dr. Birgita Šiteka un viņas kolēģi gēnu un tā radīto proteīnu nodēvējuši par dermicidīnu. Dermicidīns varētu apturēt infekciju agrīnā stadijā iekams. Sviedri ir pirmais ierocis, ar ko organisms vēršas pret infekciju. Dermicidīnu producē sviedru dziedzeri, un tas kopā ar sviedriem nonāk uz ādas. Šī viela tiek producēta nepārtraukti, tātad tas nozīmē, ka tā nodrošina arī nepārtrauktu pretmikrobu aizsardzību.

Pētnieki noskaidrojuši, ka dermicidīns ir iedarbīgs pret dažādiem baktēriju veidiem – zarnu nūjiņām, enterokokiem, kas parasti dzīvo zarnu traktā un var inficēt brūces un saindēt pārtiku www.sciencedirect.com. Viela ir iedarbīga arī pret zeltaino stafilokoku, kas ir cēlonis ādas infekcijām, un pret sēnīšslimību izraisītāju Candida albicnas. 

Pētījumā noskaidrots, ka cilvēka sviedri satur vismaz vienu olbaltumu, kam ir pretmikrobu iedarbība un kas nodrošina ādas normālu mikrofloru. Dermicidīns iegrožo infekciju pirmajās stundās pēc baktēriju koloniju izveidošanās.

Rate this post