hands and toes with manicure and pedicure
Veselība

Vitamīnu laiks ir no oktobra līdz maijam


Sarunvalodā par vitamīniem bieži mēdz teikt sintētiskie (ķīmiski ražotie) un dabīgie. Vai dabiskus vitamīnus var saņemt no tabletītes zāļu pudelītē? Un vai šie vitamīni atšķiras? 

Pašlaik tehnoloģijas ir tik augstvērtīgas, ka ļoti daudzus vitamīnus var sintezēt. Radīt pilnīgu kopiju tiem, kas ir dabā. Tas iznāk daudz, daudz lētāk, nekā izdalīt vitamīnus no dabas produkta un tad uztaisīt tableti. Atšķirība būs tik minimāla, ka tā pat nav vērā ņemama.

Kādus produktus vēlams lietot atslodzes dienās?

Dažādus, taču iznāks lieliska atslodzes diena, ja ēdīsiet tikai svaigus augļus un dārzeņus. Vai arī dzersiet no svaigiem augļiem un dārzeņiem spiestas sulas.

Vai, tuvojoties ziemai, pietiek tikai ar augļiem vai arī būtu vēlams papildus ēst vitamīnus?

Ja gribat zināt manas domas, – jā, būtu vēlams aptiekā nopirkt vitamīnu dražejas. Pats lietoju multivitamīnus no oktobra līdz maija sākumam. Pirmkārt, to daru tāpēc, ka ar augļiem un dārzeņiem nevar iegūt visus organismam vajadzīgos vitamīnus. Otrkārt, ne vienmēr pietiekami piedomājam par to, ko ēdam. Piemēram, man dažkārt visu dienu negribas ēst, bet vakarpusē atkal būšu spiests atzīt, ka mana ēdienkarte ir stipri nepilnīga, vērtējot no vitamīnu un minerālvielu sastāva viedokļa. Tāpēc ir vērts lietot uztura bagātinātājus.

Ko labāk ziest uz maizes margarīnu vai sviestu?

Pēdējos gados sintezēti vairāki ļoti labi margarīni. Tomēr daudziem ir reālas svara problēmas vai arī viņu racionā ir pārāk daudz tauku. Ne margarīns, ne sviests nav ideālākais pārtikas produktus, jo tie ir tīrā veidā izdalīti tauki. Ideāli būtu uzņemt taukus to dabīgajā vidē. Ja man vajadzētu ieteikt, ko labāk izvēlēties, es piekristu tam, ka ļoti labs ir mājas apstākļos uzkults sviests. Piena taukus vajadzētu uzņemt ar pienu, augu taukus ar sēklām un riekstiem, dzīvnieku taukus ar gaļu, jo pat visliesākajā gaļā ir tauki, ēdot zivis  tikt pie zivju taukiem. Tas būtu izcili labi.

Vai banāni tiešām ir tik barojoši?

Nē! Es, piemēram, banānus plaši izmantoju tievēšanas programmās. Tas ir ļoti nepareizs slēdziens, kas balstīts tikai uz to, ka banāns satur mazliet vairāk ogļhidrātu. Taču ogļhidrāts no ogļhidrāta atšķiras. Ir milzīga atšķirība, vai tas nāk no augstākā labuma miltiem vai no dabīgas vides, kā tas ir banānā  kopā ar šķiedrvielām, mikroelementiem, skābēm. Un visbeidzot: nemaz jau tik daudz to ogļhidrātu nav  tikpat, cik saldajos ķiršos, bumbieros, ananasos.

Vai tiešām ir taisnība tiem, kuri apgalvo, ka pēc pulksten 18 vairs nebūtu vēlams ēst?

Nē, nav taisnība. Jau iepriekš stāstīju, ka ēst var tad, kad gribas.

Esmu nolēmusi saldumus aizstāt ar rozīnēm un datelēm. Vai tas būs labi?

Ēdiet, cik tik gribat. Tikai, ja rozīnes nav uzbriedinātas, īpaši labi piedomājiet pie tā, kas notiek mutē, jo ogļhidrātu pārstrādei vajag ļoti daudz fermentu, ko bagātīgi satur siekalas. Ja rozīnes sarīsimies, var uzpūsties vēders. Arī uzbriedinātās nevajag rīt citu pēc citas, bet rūpīgi sakošļāt.

Rate this post